REDI tirdzniecības centra apzaļumojums aicina atpūsties

-

Helsinku Kalasatama rajonā virs SRV piederošā tirdzniecības centra REDI un galvenā ceļa Itäväyla tika izbūvēta gandrīz Esplanādes parka lieluma zaļā zona. Par vieglā pildmateriāla kārtu un augu mitruma apstākļu uzlabotāju šā parka būvniecībā tika izmantots Leca® drupinātais keramzīts.

2018. gada rudenī, kad Kalasatama tika atklāts Helsinku centra lielākais tirdzniecības centrs REDI, virs tā un Itäväyla šosejas pilsētas iedzīvotājiem kļuva pieejams pilnīgi jauns paugurains pilsētas parks ar daudzveidīgu veģetāciju.

Mērķis bija pilsētas vidē izveidot kvalitatīvu kā arī terasēm un piekrastes apstākļiem piemērotu īpaša rakstura parku,” stāsta Helsinku ainavu arhitektūras biroja Maanlumo Oy ainavu arhitekte Krista Mūrinena.

Papildus jumta parkam, kas pacēlies no 22,5 līdz 24,5 metriem virs ielas līmeņa un atvērts visiem pilsētas iedzīvotājiem, vēlāk priekš astoņām augstceltnēm tika uzbūvētas četras, ar Kalasatama REDI savienotas zaļās terases. 2019. gadā tika pabeigta Somijā augstākas dzīvojamas ēkas REDI Majakka celtniecība.

Apmēram 13 000 m² plašā teritorija neapšaubāmi ir viens no lielākajiem zaļo jumtu projektiem Somijā. Augšanas apstākļus ievērojami sarežģī vējainais un dažbrīd stindzinošais piekrastes klimats. Pēc dzīvojamo ēku uzbūvēšanas daļa no apzaļojuma tagad atrodas ēnā,” stāsta Mūrinena.

Pēc Mūrinenas domām, būvējot augstākās klases apzaļumotu jumtu ar mainīgu veģetāciju, bija svarīgi, lai tas pēc iespējas efektīvāk izmantotu lietus ūdeni, substrāts to absorbētu un izlīdzinātu mitruma apstākļus. Tai pašā laikā pamata kārtām jābūt vieglām, jo pretējā gadījumā uz nesošajām konstrukcijām gulsies pārāk liela slodze.
 

Ūdens augiem no savākšanas teknēm ar Leca® keramzīta pildījumu

Substrātam ir izmantota zaļo jumtu zeme ar drupināta Leca® keramzīta piedevu. Zem augsnes kārtas ir paklāts vieglais pildmateriāls – drupināta keramzīta kārta 50–350 mm biezumā. Parka ainavas lēzenie – apmēram 1,2 m augstie pauguri ir pildīti ar biezāku keramzīta kārtu,” stāsta Mūrinena.

Leca® drupinātais keramzīts piesaista mitrumu un ļauj ūdenim pa kapilāriem pacelties līdz augiem no visām jumta pamatslāņa nokrišņu savākšanas teknēm.”

Efektīvā nokrišņu savākšana un higroskopiskais Leca® keramzīts ļauj kuplot krūmiem, ziemcietēm, stiebrzālēm un mūžzaļiem krūmiem, pavasarī acis priecē sīpolpuķes un ziedoši vīteņaugi, kas visi kopā augstajā jumta dārzā veido pilsētniekiem jaunu, mājīgu un apzaļumotu telpu.

Blakus kokiem telpiskums ir veidots arī no tērauda konstrukciju lapenēm, kuru sienu un jumta karkasus klāj vīteņaugi. Lapenēs ir integrēts galvenais jumta parka apgaismojums, kas papildināts ar dekoratīvo apgaismojumu.

Projektēšanā mūs iedvesmoja Kalasatama atrašanās vieta – kā kādreizējā osta un salu arhipelāgs. Jumta parka un zaļās terases veidošanā šie fakti ir ņemti vērā. Ar zaļumiem apaugušie pauguriņi veido it kā mazas saliņas un sēres, starp kurām aizlokās gājēju takas, un ar kurām robežojas atpūtas vietas un rotaļu laukumi.

Atpūtas zonas iekļaujas kopumā kā plašas “krasta klintsveidīgas”, ar akmens bruģi klātas zonas. Visas atpūtas zonas, apmales un virsmas iedobumi ir izbūvēti no Somijas Ylämaa sarkanā granīta. Jumta parka veidošanā ir izmantots arī laukakmens – apaļi dabiski akmeņi, kas atbilstoši salu arhipelāga tematikai sazaro lietusūdens gultnes. Vēl šajā parkā atrodas rotaļu laukumi un neliels zālājs,” stāsta Mūrinena.

Mēs gribējām izveidot zaļu zonu, kas būtu iespējami daudzpusīgi piemērota katram pilsētniekam. Parka koncepcija ir atrisināta tā, lai, skatoties no augšas, tā būtu saistoša piektā fasāde nākamajiem REDI iedzīvotājiem,” papildina Mūrinena.

Īpaši kvalitatīva un daudzpusīga veģetācija

Par REDI apzaļumošanas darbiem atbildēja Terrawise Oy ekosistēmu veidošanas nodaļa. Terrawise objektu vadītājs Jouni Ūsipuro domā, ka tas bija neparasti patīkams un izaicinošs projekts.

Zaļās terases plānotais risinājums un materiālu izvēle ir ļoti augstā līmenī un vērienīga. Sarežģī augstuma atšķirības, jo kārtu biezums svārstās no 30 centimetriem līdz 1,5 metriem, un reljefs mainās no lēzeniem kāpumiem līdz lietusūdens teknēm. Līdz ar to rezultāts stipri atšķiras, piemēram, no Esplanādes parka, ar kuru platības ziņā salīdzināts zaļais parks,” stāsta Ūsipuro.

Pēc Ūsipuro teiktā, labi plānota loģistika un materiālu sagāde kā arī prasmīga un motivēta komanda nodrošināja raitu īpaši prasīgā augsnes substrāta un pamata kārtu ierīkošanu un projektēšanu.

Piemēram, ierobežotās kravas automobiļu masas dēļ drupināto Leca® keramzītu pa slīpo ceļu piegādāja mazākos daudzumos, un no sabērtajām kaudzēm tas tālāk tika pārvietots ar riteņiekrāvējiem un ekskavatoriem. Ūsipuro drupināto Leca® keramzītu pasūtīja objektam reizi nedēļā, jo, neskatoties uz balsta konstrukciju lielajiem izmēriem, pastāvēja daudz masas un citu ierobežojumu, kas neļāva uzreiz piegādāt lielu materiāla daudzumu. Konstrukcijas vienā šķērsgriezumā var būt pārdesmit dažādu materiālu.

Arī mašīnu digitālā vadība ievērojami vienkāršoja darbus salīdzinājumā ar parastiem piketa džungļiem. Mūsu rīcībā bija divi 15-tonnīgi digitāli vadāmi ekskavatori. Vadītājs reālā laikā uz monitora varēja redzēt katras materiāla kārtas pareizo biezumu,” saka Ūsipuro.

Nodrošināti vienmērīgi veģetācijas apstākļi

Drupinātā Leca® keramzīta spēja sasaistīt mitrumu un to atdot ilgākā laika periodā palīdz nodrošināt iespējami vienmērīgākus augšanas apstākļus, jo mitruma izsūkšanās cauri grunts kārtām ir palēnināta. Zaļo jumtu būvēšanā tas ir svarīgi,” turpina Ūsipuro.

Kā Ūsipuro tā arī ainavu arhitekts Mūrinena domā, ka sadarbība starp pasūtītāju un galveno darbuzņēmēju SRV, kā arī starp citiem dalībniekiem notika īpaši profesionālā un pozitīvā gaisotnē – visi vēlējās, lai darbs noritētu raiti un būtu sasniegts kvalitatīvs beigu rezultāts.

SRV darbu vadītājs Olli Sārinens stāsta, ka visus sākotnējos darba posmus centāmies pabeigt bez liekas kavēšanās, lai Terrawise uzņēmumam zaļā jumta izbūves darbi būtu vieglāk izpildāmi. Būvlaukums bija liels un no pārklāšanās pavisam izvairīties nebija iespējams. Uz zaļā jumta atrodas arī vairākas tirdzniecības centra iekārtas, kurām ainavu arhitekts kopā ar iekārtu un būvprojektētājiem sameklēja piemērotas vietas.

Apzaļumotā jumta izbūvei Terrawise no SRV saņēma projektu pēc apgrieztā jumta principa, kad virs hidroizolācijas tika uzlieta aizsargkārta.

Leca® drupinātā keramzīta kārtas un zaļā jumta augsnes substrāts būtiski samazina konstrukcijas slodzi. Augsnes substrāta īpatsvars ar Leca® keramzīta piedevu ir apmēram 600 kg/m³, bet parastai mālsmilts tipa augsnei tas ir apmēram 1000 kg/m³. Saule un vējš uz šāda zaļa jumta ātri izžāvē augsni, tāpēc Leca® keramzīta ūdens savākšanas spēja un apūdeņošana neļauj parka augiem nokalst,” stāsta Sārinens.

Pabeigtais jumta parks patiešām ir brīnišķīgs. Tas ir unikāls gan savas apzaļumotās platības, gan arī kvalitātes līmeņa ziņā. Patiešām labi, ka parks ir publiska telpa un to var apmeklēt visi pilsētas iedzīvotāji, bet topošo daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem tiks izbūvētas savas individuālās zaļās terases,» stāsta Sārinens.

DATI


Objekts: REDI tirdzniecības centra zaļais jumts
Atrašanās vieta: Kalasatama, Helsinki
Projektētājs: ainavu arhitektūras birojs Maanlumo Oy
Galvenais darbuzņēmējs: SRV Rakennus Oy
Zaļā jumta darbuzņēmējs: Terrawise Oy
Leca® produkcija: Leca® drupināts keramzīts 3–8 mm, Leca® keramzīts 4-10 mm

Please register your details first

Areas of interest