Mall of Tripla gaismas pielietais un sulīgi zaļais jumts

Mall of Tripla valgusrikas ja lopsakas rohekatus
Mall Of Tripla ir tirdzniecības centra, dzelzsceļa stacijas, viesnīcas un komercēku kopums Helsinkos. Lielākā daļa no tā jumta platības, aptuveni hektāra apjomā, ir apzaļumots jumts.

Ar Tripla tirdzniecības centru savienotās publiskās ārtelpas, dzīvojamā kvartāla pagalmu un centrālā kvartāla jumta pagalma ainavas dizaina autors ir arhitektu birojs Loci Maisema-arkkitehdit Oy. Gandrīz visa plānotā platība atrodas uz tirdzniecības centra jumta.

Projekta mērķis bija izveidot plašu, gaismas pielietu un sulīgi apzaļumotu jumtu, kas atbilst būvvides apjomam un ir uztverams cilvēkiem ar formas valodas un ritma palīdzību. Ar sienām paceltā atpūtas zona sastāv no dažādām mājīgām vietām un kopā veido vienu veselumu,” stāsta ainavu arhitekts Nīlo Tenkanens.

Pēc Tenkanena teiktā doma par Leca® keramzīta izmantošanu substrātā radās precīzākas plānošanas gaitā.

Tā kā bija plānots, ka konstrukcijas izturēs smago celtniecības mašīnu pārvietošanos, keramzītam šā objekta zaļā jumta būvniecībā nebija primāras nozīmes, tas tika izvēlēts tāpēc, lai radītu stādiem labus augšanas apstākļus. Risinājums ir rentabls un piesātina augsnes substrātu ar gaisu. Ja būtu izmantota tikai zeme, augsnes struktūra sablīvētos.

Pareizs augsnes substrāts ir svarīgs faktors

Keramzīta biezums Tripla apzaļumojumos svārstās no 10 līdz 70 centimetriem. Uz zaļā jumta Leca® keramzīts ir izmantots gan kā augsnes substrāta daļa, gan arī kā atsevišķas pamata kārtas. Sākotnēji pamatkārtas ūdens drenāžas uzlabošanai bija plānots izmantot ķieģeļu šķembas. Tā kā šķembas nebija pieejamas, šāda doma tika atmesta.

Ļoti svarīgi ir izvēlēties mērķim piemērotu substrātu un atsevišķi noskaidrot, kādas barības vielas konkrēti tam ir nepieciešamas. Augsnes substrāta izvēli ietekmē arī vēlamais skābums. Jo bagātīgāks augu sugu daudzums uz jumta, jo labāk,” saka Tieluiska Oy pārstāvis Juha Liukkonens. Liukkonens ir atbildīgs par zaļo jumtu augsnes substrātu produktu izstrādi. Daļu no Tripla apzaļojumu augsnes substrātiem piegādāja Tieluiska uzņēmums.

Zaļo jumtu plānošanā un veidošanā ir nepieciešamas zināšanas par būvniecību kā arī par ūdens režīmiem augsnes substrāta kārtās un augiem, kas spēj pielāgoties mainīgiem apstākļiem. Galvenais zaļo jumtu izplatības tehniskais pamatojams ir tas, ka pareizi plānots zaļais jumts var efektīvi regulēt nokrišņu ūdens novadīšanu.

Lai gan visaptverošās vietējās būvniecības vadlīnijas vēl netiek plaši izmantotas, Juha Liukkonens domā, ka pabeigtie zaļo jumtu projekti kopumā ir izdevušies.

Esmu bieži redzējis, ka zaļajam jumtam piemēroti augsnes substrāti būvlaukumā ir aizvietoti ar parastu augsni. Visticamāk, ka šādai augsnei būs slikta ūdens caurlaidība, kas savukārt negatīvi ietekmēs gan augu segas attīstību, gan arī vienmērīgu un kontrolētu lietusūdens aizvadīšanu. Turklāt pareizi projektēts un uzbūvēts augsnes substrāts, kas bieži satur Leca® keramzīta kārtu, palīdz izcelt visas zaļa jumta priekšrocības,” norāda Liukkonens.

Nepieciešami daudzpusīgi risinājumi

Ainavu projektam jāveido vide, kas dabiski saplūst ar apkārtējo zaļo infrastruktūru, vairo dabas daudzveidību, un kuras būvniecība rada pēc iespējas mazāk atkritumu. Precīzāki risinājumi vienmēr ir atkarīgi no objekta. Piemēram, plašākām zaļajām zonām ir lielākas iespējas palielināt ekoloģisko vērtību nekā nelieliem zaļajiem jumtiem. Protams, ka ainavas projektēšanā ir svarīgi atrast daudzpusīgus risinājumus,” stāsta Loci Maisema-arkkitehdit Oy projektu vadītāja Pia Kūsiniemi

Nīlo Tenkanens uzskata, ka jau no paša sākuma zaļā jumta veidošanā tiek ņemta vērā augu segas attīstību veicinošo apstākļu veidošana. Triplā vispirms tika plānota veģetācija un tikai pēc tam augsnes substrātam piemēroti risinājumi. Galu galā augi ir diezgan vienkārši organismi un var labi izdzīvot, ja ir vairāk vai mazāk pienācīgs augsnes substrāts, pietiekams ūdens daudzums, pareizas gaismas un siltuma apstākļi.”

Tripla zaļā jumta veģetācija ir daudzveidīga, dinamiska un mainīga. Vairāk par simts augu sugu un pasugu. Priekšroka tika dota parastām Somijas augu sugām un savvaļas augiem. Kā Kūsiniemi tā arī Tenkanens ar Tripla zaļā jumta izpildījumu ir apmierināti.

Īpaši priecē tas, ka šīs publiskās atpūtas vietas apmeklē daudz cilvēku. YIT kā pasūtītājs apņēmās izveidot kvalitatīvu un izklaidējošu laukumu brīvā dabā, kas ļāva saplānot kvalitatīvu projektu un sasniegt mērķus. Uzslavu pelnījusi arī lieliskā darba organizācija būvlaukumā un prasmīgie ainavas veidotāji.”

DATI


Objekts: Mall of Tripla
Atrašanās vieta: Helsinki, Somija
Projektētājs: LOCI Maisema-arkkitehdit Oy
Galvenais darbuzņēmējs: YIT
Zaļā jumta darbuzņēmējs: Terrawise Oy un Tieluiska Oy
Zaļā jumta substrāta piegādātājs: Tieluiska Oy
Leca produkcija: Leca® drupināts keramzīts 3–8 mm, Leca® keramzīts 4–32 mm

Please register your details first

Areas of interest